شتابدهنده یونیکا

 

درباره یونیکا

طراحی یک ایده کسب و کاری، بسیار دشوار است؛ پیاده سازی آن دشوارتر.

دشواریهایی در مسیر شما قرار دارند.

در ابتدا که ایده خوبی دارید و تصمیم می‌گیرید آن را اجرا کنید، به نظر می‌رسد همه چیز فراهم است. ایده خوب، شناخت شما از بازار، تیم با انگیزه و متبحّر، همه جمعند. اما: «که عشق آسان نمود اول ….. ولی افتاد مشکلها». اگر قدم در راه ساخت یک کسب و کار، چه بسیار کوچک یا حتی بزرگ، گذاشته باشید، حتماً سختی راه را چشیده‌اید و سربالاییهای تندی را دیده‌اید که باید بالا رفت و خارها به پایتان رفته و زمین ناهموار را در جلوی خود نظاره کرده‌اید. ابهامات زیادی وجود دارد که باید از پس آنها برآیید. از جمله:

  •    – آیا شرکتی ثبت کنیم یا نه؟ چه مسائل قانونی را باید حل کنیم؟ چگونه قرارداد ببندیم؟ چطور نیروی کار استخدام کنیم؟ چطور مالیات کمتری بدهیم؟ چگونه درگاه پرداخت بگیریم؟ آیا مالیات ارزش افزوده شامل حال ما می‌شود؟ و چطور باید آن را به اداره مالیات گزارش داد؟ آیا کارمندان را بیمه کنیم؟
  •    – چطور از 100 مشتری به 1000 تا برسم؟ هزینه‌های سنگین تبلیغات را از کجا تامین کنم؟ چطور رضایت مشتریانم را بسنجم و کیفیت محصولم را بهتر کنم؟ چرا با وجود فروش خوب، حاشیه سود اینقدر کم است؟
  •    – چطور از رقبا جا نمانیم؟ چه ویژگی جدیدی اضافه کنیم که بازار را به سمت خودمان بِکشیم؟
  •    – چطور دستمزد بالای تیم برنامه‌نویس را پرداخت کنم؟ چطور مطمئن شوم که تیم برنامه نویس همان چیزی را می‌سازند که من می‌خواهم؟
  •    – آیا می‌شود محصولم را به خارج از کشور هم بفروشم؟ چطور بازارمان را به کشورهای دیگر گسترش دهیم؟

بی‌راه نیست اگر در توصیف حال کسب و کاری که در اول راه ایستاده و دارد به مسیر آینده اش می‌اندیشد، چنین بگوییم:

«از هر طرف که رفتم جز وحشتم نیفزود          زِنهار از این بیابان وین راهِ بی‌نهایت»

difficult pathway to start a business.

در این راهِ بی نهایت، یونیکا را مانند بلدِراهی ببینید که قرار است به شما کمک کند از میان این مسیر سنگلاخ و پرپیچ و خم به سلامت عبور کنید. البته یادتان نرود که یونیکا فقط حامی شماست تا انرژی، انگیزه، تخصص و دانش شما به ثمر بنشیند، ولی نمی تواند راه را به جای شما برود. پس خود را آماده عبور از گردنه ها کنید.

 

 

مهم نیست یک استارت آپ باشید یا یک واحد چابک سازمانی یا یک تیم با انگیزه. کافی‌ست یک ایده کسب و کاری خوب داشته باشید که با کمی بررسی و تحقیق فهمیده‌اید قابل پیاده‌سازی‌ست و تیم شما هم توان آن را دارد. چه بهتر که یک نمونه اولیه از محصول یا خدمتی که می‌خواهید ارائه دهید را هم ساخته باشید. یونیکا کنار شماست.

یونیکا چگونه به شما کمک می کند؟

از استعاره‌ها بگذریم، یونیکا در عمل چه می‌کند:

۱- حمایت مالی: مهم نیست چقدر مجهز به سفر بروید، اگر وسط راه بنزین‌تان تمام شود.

raise money سرمایه اولیه برای استارت آپ

از قدیم هم گفته اند که بی مایه فطیر است. راه اندازی کسب و کار نیاز به هزینه دارد. شاید ماه‌های اول و ساخت نمونه اولیه را بشود با استفاده از پس انداز و کمک خانواده و اطرافیان سپری کرد (70 درصد استارت آپ ها در ماه‌های اول دقیقاً از همین روش استفاده می‌کنند)؛ اما خیلی سریع، نیاز می‌شود که وقت بیشتری بگذارید، این یعنی مرخصی بیشتر یا حتی خروج از شغل فعلی. و باید افرادی را به خدمت بگیرید که کارهایی را که شما بلد نیستید انجام دهند، یا برای تبلیغات، تست بازار، ساخت نمونه اولیه و … هزینه پرداخت کنید.

در این مرحله معمولاً روش‌های پیشین به کار نمی آید. در این مرحله است که باید به سراغ یونیکا بیایید تا حمایت‌های مالی و هزینه‌ای لازم را دریافت کنید.

۲- شریک دانا: یونیکا یک شریک صادق، با تجربه و متواضع است.

همکاری صادقانه مهمترین بخش شراکت استیونیکا نه کنار گود می نشیند و می‌گوید لِنگش کن و نه به جای شما داخل گود می رود و مبارزه می‌کند. یونیکا به شما نمی‌گوید چه ایده‌ای داشته باشید و به جای شما تصمیم نمی‌گیرد. یونیکا پرکننده نقاطی ست که شما ممکن است در آن ضعف داشته باشید؛ تا شما به نقاط قوت خودتان بپردازید و کسب و کار را به موفقیت برسانید. فراموش نکنید که در نهایت این شما هستید که تصمیم گیر نهایی کسب و کارتان هستید. تیم یونیکا پشتیبان شماست.

تیم یونیکا در تمام مراحل از توسعه محصول تا ورود به بازار تا توسعه کسب و کار به شما یاری میدهد.

۳- ورزیده سازی: یونیکا تکنیک ها و ابزارها را به شما آموزش میدهد و در استفاده آنها ورزیده تان میسازد.

منتور مانند مربی بوکس است

یک مسابقه بوکس را در نظر بگیرید که مربی از کنار رینگ به بوکسور دائما راهنمایی می دهد که احتمال دارد از کجا ضربه بخورد و یا ضعف حریفش چیست. اما اصلِ کارِ مربی قبل از مسابقه است که ماه ها با تمرینات سخت، بوکسور را میسازد و تقویت می کند. تکنیک هایی که بلد نیست به او یاد می دهد و مطمئن می شود که بوکسور با عضلات ورزیده و ذهن هشیار به مسابقه می رود.

یونیکا هم در مسیرِ با شما بودن، آنچه دانش و تجربه در مورد راه اندازی و بزرگ کردن یک کسب و کار لازم دارید به شما می آموزد. یک دوره فشرده که در آن از همه جنبه های کسب­و­کارداری آگاه می شوید. مدیریت مالی، منابع انسانی، جذب و نگهداشت نیروها، تهیه بیزنس مدل و طرح کسب و کار، بازاریابی و اصول رقابت، ابزارهای تبلیغات و نفوذ به بازار، مدیریت چرخه عمر محصول و … برخی مواردی هستند که یونیکا شما را در آنها ورزیده خواهد کرد.

۴- شبکه ارتباطی گسترده

شبکه سازی networking از خدمات اصلی شتابدهنده یونیکاستشاید مهم ترین امکانی که یونیکا به شما می دهد، گسترش دادن شبکه ارتباطی شماست. حتما شما یک شبکه ارتباطی باارزش دارید. امّا همه چیز را همگان دانند و هر چه شبکه ارتباطی شما گسترده تر باشد، اطلاعات بیشتری از فناوری، بازار و تغییرات پیش رو خواهید داشت. شاید یک شبکه ارتباطی خوب بتواند داده های با ارزشی از عملکرد رقبایتان به شما بدهد. یا یک روش ساده تر برای ارائه یک خدمت را به شما یاد دهد. یا شما را از یک بازار جذاب مطلع یا حتی شما را به آن وارد کند. شما ممکن است ار طریق شبکه ارتباطی خوب بتوانید به منابع مالی بیشتر و ارزانتری دست پیدا کنید یا ممکن است سرمایه گذارانی برای مراحل رشد بعدی بیاید یا از تغییر یک قانون مهم مطلع شوید یا بتوانید نیروهای انسانی باکیفیتی یافته و به کار بگیرید.

اما انگیزه ما برای اینهمه چیست؟

سازوکار منفعت شتابدهنده در موفقیت استارت آپ است

یک مثال معروف در تئوری بازی ها وجود دارد که می گوید پدری قصد نصف کردن یک کیک بین دو فرزندش داشت. او نگران بود که موقع نصف کردن سهم یکی از یچه ها کمی کوچکتر شود و باعث ناراحتی اش شود. پس یک کار هوشمندانه کرد. چاقو را به دست یکی از بچه ها داد و از او خواست که کیک را نصف کند. ولی گفت بعد از نصف شدن کیک، کودک دیگر اولین تکه را برمیدارد!

ساده بود، نه؟ اما موثر و کارا. دیگر نیازی به بحث و جدل در مورد اندازه هر تکه نبود و سازوکار جوری تنظیم شد که نتیجه منصفانه خود به خود از آن بیرون آمد و نیاز به چندین قرارداد و تضامین و نظارت و … نبود.

انگیزه ما هم ساده است. ما همان مربی هستیم که اگر شما برنده شوید به ما هم جایزه داده می شود. اگر شما سود کنید، ما هم سود می کنیم. ما شریک شما هستیم. سازوکار طوری ست که سود ما به موفقیت شما گره خورده است. پس برایمان مهم نیست که شرح خدمات استاندارد ما چیست، ما هر کاری که از دستمان برمی آید برای حمایت از موفقیت شما می کنیم. باز هم یادآوری می کنیم که ما به جای شما داخل رینگ نمی رویم.

با همراهی یونیکا موفقیت حاثل می شود